Lot 161
Z OKNA
1958
Olej, plátno, karton
69,5 x 49 cm (v x š)
Vpravo dole "J. Wagner"
| 1 400 EUR
| 3 400 EUR
Věže a osamělé krajiny patří mezi esenciální symboly Wagnerových obrazů. Domy tyčící se nad ostatními, vytržené ze shluku jsou zároveň autoportrétem a odrazem autorova tvůrčího zápasu. Syn významného sochaře meziválečného a poválečného umění Josefa Wagnera (1901–1957) se po studiu architektury na UMPRUM v Praze věnoval projektování obytné a zahradní architektury, fotografii a scénografii. Maloval od roku 1957 a soustavně pak od roku 1963. Ve svých dílech se postupně zabýval tématy Prahy, zejména Holešovic a jejich přístavu. Ve druhé polovině 60. let se často objevují témata druhé světové války. Po okupaci v roce 1968 se obrací i k obecným tématům zátiší a krajin, objevují se dominující věže a jeřáby. Zezadu připsáno věnování: "Milému Karlovi, že ho mám rád a z opravdového přátelství při milé vzpomínce na tento den a za pěkný můj portrét s upřímností a ze srdce Josef Wagner."