28 000 CZK
| 1 120 EUR
Lot 58
NA BŘEHU RYBNÍKA
Kolem 1910
Olej, plátno
29,5 x 40,5 cm (v x š)
Vpravo dole "P"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
160 000 CZK
| 6 400 EUR
| 6 400 EUR
Jaroslav Panuška patřil mezi virtuozní malíře krajiny, kteří dokázali zachytit svižnou a velmi věrohodnou malbou náladu i dění v přírodě. Krajina Na břehu rybníka poskytuje přesvědčivý záznam nálady u rybníka pod zataženou oblohou. Tlumená chladná paleta barev vytváří pocit chladného, vlhkého a temnějšího dne, který ale může být naopak vhodným k nerušenému pozorování vodního ptactva naznačeného několika subtilními tahy uprostřed. Jaroslav Panuška nálady a proměny krajiny promítal do svých obrazů s velkou pečlivostí a svých znalostí využíval i k dokonalému vyladění atmosféry svých pohádkově-symbolistních kompozic.