Lot 87
DÍVKA SE DŽBÁNEM
Kolem 1918
Olej, dřevo
45 x 26 cm (v x š)
Vpravo dole "JU"
| 2 800 EUR
| 5 600 EUR
Joža Uprka patří k nemnoha českým výtvarníkům přelomu 19. a 20. století, který ve svém díle akcentoval národopisnou tematiku, a to kraje, který důvěrně znal - moravského Slovácka. V jeho obrazech se pojí snaha o etnograficky přesný záznam lidových krojů a moderních malířských technik. Malíř a grafik s osobitým výtvarným projevem, studoval u prof. F. Čermáka na pražské Akademii. Počátek jeho tvorby je spjatý s tříletým studiem na akademii v Mnichově, kde sbíral cenné podněty u prof. N. Gysise a později u O. Sitze. Po krátkém pražském období spojeném se zápisem u M. Pirnera se na konci 80. let vrátil do své domoviny na Moravské Slovácko, které se svým koloritem a zvyky stalo jeho hlavním inspiračním zdrojem. Z jeho vrcholných děl vyzařuje radost z barev, radost z pohybu, z projevu vitálních sil a životního optimismu.