Lot 95
NA PLOVÁRNĚ
Olej, plátno
50 x 67,5 cm (v x š)
Vpravo dole "Milada Marešová"
| 26 000 EUR
| 52 000 EUR
Po roce 1924 se Milada Marešová naplno začala věnovat umění a zachycovala atmosféru velkoměsta v nejrůznějších podobách, vyhledávala přítomnost lidí, metro, parky, kavárny a v tomto případě i plovárny. Stěžejní dílo Na plovárně patří k ikonickým představitelům jejího lyrického a snivého rukopisu s prvky magického realismu a s výraznými reflexemi sociální tématiky. Zachycuje atmosféru velkoměsta, vyhledává přítomnost lidí a projevuje v malbě své poněkud melancholické vidění světa. S pozoruhodnou věrohodností zachycuje v tom velkém hemžení osamění jednotlivce, který musí v realitě žít, ale nepřestává snít. Ženy na obrazech Milady Marešové často obracejí pohledy směrem k divákovi a vyzývají jej, aby se pokusil nahlédnout do jejich myšlenek. Dílo Na plovárně patří bezesporu k unikátům na aukčním trhu a stalo se i tváří monografie: Milada Marešová: malířka nové věcnosti. Zajímavou skutečností je i hmatatelná struktura písku, který je součástí malby pláže.
Vystavováno:
2008 – Brno, Moravská galerie; 2015 – Městská galerie Litomyšl; 2015 – Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg; 2016 – Landesgalerie Linz