Lot 96
ŽIDOVSKÁ RODINA
20. - 30. léta 20. století
Olej, plátno
55 x 44,5 cm (v x š)
Vpravo dole "G. Musatov"
| 1 520 EUR
| 1 880 EUR
Původem ruský malíř Grigorij Musatov přišel do Čech s emigrantskou vlnou v roce 1920. Díky doporučení přítele Jana Zrzavého se asimiloval na zdejší umělecké scéně a stal se členem Umělecké besedy, s níž pravidelně vystavoval. Grigorij Musatov využíval impresionistického ladění a vytvářel nesmírně lidské záznamy zážitků zahalených ve snivém oparu. Často se v nich odrážela až dětská radost a naivita a nebo v naprostém protikladu tíže lidkého bytí a sociální kritika. Takovým případem je záznam Židovské rodiny, tématu, ke kterému se opakovaně vracel, neboť hrůzy války a perzekuce židů snášel velmi obtížně, neboť Musatovova manželka Věra byla z rodiny ortodoxních židů. Plakát jeho poslední výstavy z roku 1941 nesl povinnou výstrahu "židům vstup zakázán".