120 000 CZK
| 4 800 EUR
Lot 147
ZÁTIŠÍ S MĚSÍCEM
1958
Olej, plátno
72 x 90 cm (v x š)
Zezadu "Jitka Kolínská Zátiší s měsícem 1958"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
360 000 CZK
| 14 400 EUR
| 14 400 EUR
Magický realismus Jitky Kolínské působil na výstavách skupiny Máj 57 jako zjevení. Na jednom z obrazů se nacházela citace ze Shakespeara, díky čemuž si jí všimla cenzura. Několik malířských skupin v Německu o ni v jejích počátcích usilovalo. Rafinovaná stylizace a užitá paleta barev vytváří napětí a zároveň působí nesmírně něžně a poeticky. Jitka Kolínská se věnovala i ilustracím knih pro nejmenší. Právě její schopnost promítat do obrazů a ilustrací emoce prostřednictvím symbolů a vizuální poezie je pro její díla příznačná.