Lot 32
PODOBIZNA MUŽE V UNIFORMĚ
Po 1849
Olej, plátno
76,5 x 61 cm (v x š)
Nesignováno
| 4 800 EUR
| 4 800 EUR
Mužská podobizna od představitele rakouského empírového portrétu. Reprezentuje realistický způsob zachycení modelu bez okázalosti a patosu. Umělec zachycoval podoby významných osobností, ale také krajiny a žánrové malby. Tvář portrétovaného se vyznačuje výstižnou a živou individuální charakteristikou a delikátní barevností, je modelována jemnými růžovými valéry s přesným vykreslením všech detailů. Polopostava muže prozrazuje drobnými detaily charakter portrétovaného. Díky precizně vyvedenému zlatě krumplovanému límečku můžeme odhadovat, že se jedná o vysoce postaveného, význačného státního úředníka finanční správy, soudě dle zelených výložek. Dataci po roce 1849 prozrazují „rosetky“, které byly zavedeny pro vyšší úředníky. Tři rozety v souvislosti se zlatou barvou lemování a ještě navíc s jeho šířkou poukazuje na úředníka finanční správy minimálně v 8. třídě - inspektora nebo vrchního komisaře. Portrét tohoto úředníka visel původně na Pražském hradě.