120 000 CZK
| 4 800 EUR
Lot 65
HOSPODÁŘSKÝ DVŮR
Kolem 1914
Olej, plátno
66 x 158 cm (v x š)
Nesignováno
Vyvolávací cena
Dosažená cena
200 000 CZK
| 8 000 EUR
| 8 000 EUR
Dílo Hospodářský dvůr, připisované Martinu Benkovi, nese výrazný rukopis malířské školy Aloise Kalvody. Velkoryse pojatý námět prostého venkovského stavení v ostrém poledním světle s výraznými texturami představuje jeden z možných výletů do plenéru, který podnikal Alois Kalvoda se svými žáky a Martin Benka v nich posléze pokračoval i samostatně. Idylické prostředí jej mnohokrát inspirovalo k vytváření působivých pohledů na chalupy se starými kůlnami a oplocenými zahrádkami. Obraz pochází ze sbírky Václava Laurina (Laurin & Klement).