Lot 175
KRAJINA S POHÁREM
1972
Olej, plátno
51 x 61 cm (v x š)
Signováno vpravo dole s věnováním “Michalovi k 12. Narozeninám strejda Josef 1972”
| 2 200 EUR
| 4 800 EUR
Josef Jíra nejprve studoval na odborné škole šperkařské v Turnově, pak však přesídlil na AVU v Praze. Hojně sportoval, živil se propagační grafikou a knižními ilustracemi. Jíra byl zakládajícím členem skupiny M 57. Nejvýraznější vliv na jeho tvorbu měl expresionismus, který přizpůsobil vlastním potřebám a promítal jej do svých krajinomaleb.
Krajinu s roubenkami a kostelíkem pro synovce vytvořil Josef Jíra v duchu expresionismu. Vždy měl velký vztah k venkovu, který stavěl do kontrastu s uspěchaností moderní doby. Krajinu mírně zahalují větvičky kvetoucí jabloně, které se hutnými tahy běloby derou do popředí a ční rovněž ze skleněného poháru ve středu kompozice.