Lot 85
KRAJINA S ŘEKOU
Kolem 1910
Olej, karton
72 x 98 cm (v x š)
Sign. vpravo dole "Radimsky"
| 13 600 EUR
Okouzlující rukopisný námět Václava Radimského zachycuje meandrující říčku s mihotavými odrazy stromů na hladině. Vegetace je přikrytá závojem měkkého světla evokujícím východ slunce a scenérie získává nádech snovosti a imprese. Krajinná nálada dýchá na diváka klidem a zrcadlení na vodní hladině propojuje stromy a říčku v jeden harmonický celek. Český malíř krajinář, krátce pobýval v Mnichově, kde studoval v soukromé krajinářské škole Eduarda von Lichtenfels, poté ve Vídni a v roce 1892 se vydal do Francie. Z podnětu malířky Zdenky Braunerové se v témže roce usadil v Barbizonu, kde měl možnost přímo poznat francouzskou impresionistickou malbu, zejména obrazy Clauda Moneta a Camilla Pissarra, kteří se stali jeho vzorem a ovlivnili jeho dílo. K dílu vypracovala odborný posudek PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová.