70 000 CZK
| 2 745 EUR
Lot 66
ZÁTIŠÍ S RŮŽEMI
93,5 x 67,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 745 EUR
| 2 745 EUR
Olej, plátno.
Sign. vlevo dole: Koníček 14.
V obraze Zátiší s růžemi, náležejícího do těsně předválečného období, můžeme sledovat ještě inspiraci postimpresionismem, kterou Koníček získal při návštěvě Francie. Roku 1910 zde autor studoval především díla Cezanna, Deraina, Matisse a Friesze. V kompozici na květované drapérii je na zlatý řez umístěna váza s růžemi. Modelace vázy bílou barvou skvěle kontrastuje a dodává prostorovost jinak živě barevnému obrazu. Malíř, žák prof. V. Bukovace a R. Ottenfelda na AVU, vystavoval poprvé ještě před nastoupením na studia a jeho obrazy zaznamenaly úspěch,
v roce 1908 měl výstavu v Rudolfinu a v roce 1910 se stal členem S.U.V. Mánes. Věnoval se malování podobizen, aktů, figurálních kompozic a zátiší. Řada jeho obrazů je vysoce ceněna pro svou téměř až dokumentaristickou kvalitu. Podnikl také mnoho studijních cest po vlasti i Evropě, jeho obrazy byly vystaveny v Paříži, Curychu, Bernu, Bolzanu, Benátkách, Římě či ve Vídni.