70 000 CZK
| 2 745 EUR
Lot 53
TOUHA
34 cm (v)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
130 000 CZK
| 5 098 EUR
| 5 098 EUR
Kararský mramor.
Značeno vpředu dole: Š.
V půvabné komorní plastice Šaloun spojuje svůj um expresivního vyjádření niterních duševních stavů, navazuje tak
na předchozí sérii menších plastik z počátku století, se svobodou naplno vizualizovat erotickou ženskou krásu. Její pozici jako ústřední námět otevřelo umělcům období přelomu 19. a 20. století, kdy: „Na metafyzický trůn vesmíru jest nyní dosazena žena, a na mystický oltář zvednuta láska, která hýbe sluncem a ostatními hvězdami. Žena sesadila ostatní síly a hodnoty života v umění nebo odsunula je do pozadí, takže jsou chápány a ceněny jen jejím prostřednictvím a oblity jen tou září, která na ně dopadá odrazem od ní. Žena stává se skoro výlučně inspirátorkou poesie a umění…“ F. X. Šalda, Boje o zítřek, Meditace a rapsodie, Praha, 1948, str. 58–59). Identické dílo v majetku NG v Praze inv. č. P 8005.