200 000 CZK
| 7 843 EUR
Lot 10
SVATÁ ANEŽKA ŘÍMSKÁ
96,5 x 135 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
3 466 CZK
| 136 EUR
| 136 EUR
Olej, plátno.
Scéna s andělem chystajícím se navléknout mladé dívce prsten je ikonograficky vzácná. Dle tohoto atributu by mohla zobrazovat Anežku, krásnou, vznešenou dívku z bohatší římské rodiny, o kterou se ucházelo mnoho mladíků. Anežka však všechny odmítla, protože se již ve třinácti letech rozhodla zasvětit pouze Ježíši Kristu a prošla nejtěžší zkouškou, z níž vyšla jako čistá, věrná, vítězná mučednice. Stala se jednou z nejdříve uctívaných raně křesťanských světic z období pronásledování křesťanů za císaře Diocletiana a úcta k ní se brzy rozšířila v celé západní církvi. Legenda o jejím životě se začala psát již během 4. století. Zasloužil se o to sv. Ambrož, uváděna je také v Kalendáři mučedníků (martyrologiu)
z roku 354: „Zlatým prstenem víry si mne zasnoubil, ve skvostné roucho milosti mne oblékl, opásal páskou statečnosti, ověnčil čistotou panenskou...“ Obšírně je rovněž zmiňován v Legenda Aurea Jakuba de Voragine, české vydání z r. 1984 v kapitole Svatá Anežka Panna, s.106. Kromě půvabné mladistvé tváře dívky a anděla zastupujícího v obraze Krista, umocňuje přirozenou senzitivnost malby zasazení scény v naznačeném přírodním prostředí a jeho kultivovaná barevnost. Řím, jehož kulturní význam vzrostl ve vrcholné renesanci, kdy zde působil Michelangelo, Raffael a jejich žáci, se stal poté i kolébkou baroka (Caravaggio) a nejvýznamnějším centrem italského malířství 17. století. Konzultováno PhDr. Hana Seifertová.