30 000 CZK
| 1 176 EUR
Lot 107
ABSTRAKTNÍ KOMPOZICE
32 x 20,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
30 000 CZK
| 1 176 EUR
| 1 176 EUR
Olej, papír.
Sign. vpravo dole: Molnár.
Malíř Karol Molnár studoval na ukrajinské akademii u prof. I. Kulce a poté u prof. J. Obrovského na pražské AVU (1932–1938). Roku 1938 získal stipendijní pobyt v Paříži u Františka Kupky, s nímž jej pojilo i nadále přátelství a do Francie se opakovaně vracel. Za 2. světové války vstoupil do čs. vojenské jednotky ve Francii a Anglii, kde byl zařazen u jednotek 1. čs. obrněné brigády a nadále tvořil, za což si vysloužil titul „kronikář válečné doby“. Kromě toho maloval krajiny z okolí Prahy, ženské akty a zátiší. K vrcholům jeho tvorby patří ojedinělé abstraktní kompozice inspirované hudbou, ke kterým se vypracoval pod vedením prof. Františka Kupky.