Lot 189
Ota Janeček (1919 - 1996) ZIMA

Kolem 1985
akvarel, pastel, papír
42 x 29 cm (v x š)

Vyvolávací cena
22 000 CZK
   |   917 EUR
Dosažená cena
27 000 CZK
   |   1 125 EUR

Přes všechnu osobitost tvůrčího charakteru Oty Janečka lze jeho tvorbu spojit s českými umělci jako například Jiřím Trnkou pro jeho poetické krajinářské cítění či Zdeňkem Seydlem či Františkem Tichým. Můžeme však nalézt i souvislost ke starším autorům jako je Pieter Bruegel starší. Hlavně zimní motivy tohoto představitele nizozemského malířství 16. století ho upoutávaly melancholickou lyričností holých stromů, jejichž bohaté větvoví se ve své hnědi nápadně zvýrazňuje vůči bílému pozadí zasněženého kraje. Imaginativní náboj, provedený kresebnou dovedností, stojí často na prolínání reality a snu, přesného přírodního detailu s kosmickým celkem pozemského světa v ozvláštňující jednotě mezi člověkem a přírodním světem, kterými Janečkovy ilustrace vyzařují. Nabízené dílo Zima je součástí souboru ilustrací pro Zpěvník pro mateřské školy vydaném v roce 1986. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.