Lot 110
Břetislav Benda (1897 - 1983) ŽENA S JABLKEM III

1936
bronz
88 cm (v)
sign. na plintě: B. BENDA.

Vyvolávací cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK
   |   8 333 EUR

Po I. a II. je tato třetí finální variantou sochy ženy s jablkem, která byla rovněž instalována do exteriéru Chotkových sadů před Letohrádkem královny Anny. Ta byla bohužel v roce 1998 odcizena a později nalezena již rozřezaná ve sběrných surovinách. Jiří Kotalík k soše Žena s jablkem píše: "Ve dvou studijních variacích Skica k Dívce s jablkem a Eva krystalizoval roku 1932 typ stojícího děvčete, jenž pak v definitivní realizaci dospěl k rovnovážnosti a plnosti forem, jakoby zevnitř rozezvučených melodiemi mladosti, krásy, života; plastika je uváženě dořešená v pohledech ze všech stran a výborně se proto uplatňuje v exteriéru." Za svého života vytvořil Břetislav Benda rozsáhlé dílo více než sta soch v životní i nadživotní velikosti. "Neznám motiv vzácnější, než je lidské tělo, a především ženské." Tato slova vystihují stěžejní téma jeho uměleckého projevu, který dovršuje novoklasicistní proud v českém sochařství 20. století. Socha pochází z autorovy pozůstalosti, k dílu je přiložen certifikát pravosti. Větší varianta publikována: Kotalík J.: Břetislav Benda, Praha, 1982. č. s. 23.