Lot 138
Jiří Horník (1916 - 1961) ZÁBĚR Z PAŘÍŽE

1947
olej, karton
49 x 57,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Horník 47 Paris 20/V.

Vyvolávací cena
28 000 CZK
   |   1 167 EUR

Jiří Horník byl český figuralista, který v letech vzniku předloženého díla absolvoval pro svou tvorbu důležitý studijní stipendijní pobyt na École des Beaux-Arts v Paříži. Následně maloval v Paříži, Bretani, Normandii a na Korsice. V roce 1948 vystavoval na mezinárodní výstavě studentů v Maison Monaco v Paříži. Po návratu do Čech byl v jeho dílech patrný příklon k francouské moderní malbě, zejména k fauvismu. Kromě krajin zdědila jeho vytříbený rukopis i industriální témata v období socialismu, která sice reflektovala dělnické prostředí, ale přiznávala jim živý a moderní nepodbízivý charakter.