Lot 40
VELKÉ KARTELOVÉ HODINY Z OBDOBÍ NAPOLEONA III.

Kolem 1850
zlacený bronz, želvovina, mosaz, smalt, ocel, zvonovina, černěné dřevo
133 x 54 x 29 cm (v x š x h)

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR

Impozantní kartelové hodiny z období vlády Napoleona III. ve stylu Ludvíka XV. s bohatou výzdobou materiálů sestávajících z mosazi a želvoviny zhotovenými technikou boulle v kombinaci s dynamickými masivními cizelovanými v ohni zlacenými bronzy s florálním tvaroslovím, které jsou nahoře zakončeny scénou s ptáčkem, na bocích s leštěnou mosazí. Zlacený ciferník nese podobiznu krále Ludvíka XV. a je se smaltovanými vloženými díly s modře zbarvenými římskými číslicemi. Jedná se o mimořádně reprezentativní ukázku řemeslné dokonalosti francouzských bronzařů s jejich nevídanými návrhy modelů interiérového vybavení. Hodinová bedna kompletně restaurována, stroj určen k seřízení hodinářem.