Lot 90
Helena Johnová (1884 - 1962) UKOLÉBAVKA

20. léta 20. století
glazovaná keramika
Ve výřezu 25 x 25 cm (v x š)
nesign.

Vyvolávací cena
10 000 CZK
   |   417 EUR

Helena Johnová patřila k výrazné generaci modernistických umělců první republiky a její dílo s osobitým výtvarným projevem patří ke stěžejní etapě české keramické tvorby. Uměleckou dráhu zahájila studiem ve Vídni v ateliéru Michaela Powolnyho na tamější Kunstgewerbeschule, patřila k zakládajícím členům pražského Artělu a svojí vlastní pedagogickou činností na Uměleckoprůmyslové škole v Praze výrazně přispěla k profesionalizaci keramické tvorby u nás. Dnes vlastní největší kolekce jejích prací Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a Moravská galerie v Brně, na trhu se objevuje pouze zřídka. Nemalou měrou přispěla k emancipaci žen-umělkyň v československé společnosti.