Lot 164
Josef Fořtl (1942 - 2021) TRIPTYCH

60. léta 20. století
olej, pryskyřice, kov, překližka
62 x 55,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Fořtl

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK
   |   7 083 EUR

Josef Fořtl byl průmyslový výtvarník a designér a zanechal po sobě více než 50 obrazů. Představované obrazy jsou ze 60. let. V té době zvolil pro témata svých děl surrealistickou metodu řetězení představ. Zobrazované objekty ale nejsou volným proudem asociací, což je typické pro mnoho malířů hlásících se k surrealismu v období jeho rozmachu (30. léta 20. století). Jejich výběr je cílený, jsou stavebním materiálem k vyjádření myšlenek, emocí a úvah k různým tématům. Triptych Spoutaný strach, Pulzující tkáň a Tísnivé ticho vyjadřuje emoce, které někdy pociťuje každá živoucí bytost. U člověka je to strach z nemoci, ze smrti nebo těžkého rozhodnutí. Strach může být také kolektivní, strach z války či jiné katastrofy. Obraz Spoutaný strach vyjadřuje nutnost bránit se strachu, nedovolit mu, aby nás ovládl. Rafičky v obraze Pulzující tkáň upozorňují na limitovaný čas bytí všeho živého. Obraz Tísnivé ticho vyjadřuje tíseň, jež se člověka zmocňuje v okamžicích těžkých rozhodnutí. Inspirován obrazem slavného norského malíře Edvarda Mucha zobrazujícím hrůzu a zoufalství výkřikem (obraz Výkřik), se umělec pokusil vyjádřit podobnou emoci zobrazením ticha, tedy opačným způsobem.