Lot 177
Josef Fořtl (1942 - 2021) SOUBOR PĚTI MODELŮ ZVÍŘAT

80. léta 20. století
dřevo
maximální rozměry
31 x 33 cm (v x š)
nesign.

Vyvolávací cena
27 000 CZK
   |   1 125 EUR
Dosažená cena
27 000 CZK
   |   1 125 EUR

Nedílnou součástí Fořtlovy umělecké tvorby je kromě obrazů i sochařská a designová práce ve spolupráci s architekty. Vytvořil řadu abstraktních i tematických plastik určených do vstupních nebo přijímacích
hal různých institucí. O výběru děl pro konkrétní vnitřní nebo vnější veřejný prostor bylo rozhodnuto na základě modelů ve veřejných soutěžích. Soubor stylizovaných zvířat (medvěd, beran, býk, prase a slepice) byl určen pro dětské hřiště uprostřed zeleně vnitřního bloku pražského sídliště. V 90. letech však pozemky získal nový developer pro výstavbu domů, který sochy zvířat odstranil jako překážku dříve, než mohly být ošetřeny další penetrací
proti povětrnosti. Snaha autorů dopátrat se, co se s nimi stalo, skončila nezdarem. Sochy, jež mohly zdobit mnohý veřejný prostor, se tak nenávratně ztratily nebo byly zničeny. Sochy zvířat vznikly v autorské spolupráci s akademickým malířem Ivanem Helekalem.