Lot 65
Bohumil Kafka (1878 - 1942) SLŮNĚ

1905
bronz
18 x 25,5 cm (v x š)
sign. a dat. na plintě: 1905 B KAFKA / odl.č.3.

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR

Již v březnu roku 1905 si Kafka zažádal o povolení u pařížské prefektury o povolení skicovat zvířata v Jardin des Plantes. Na jaře tam chodil vždy dopoledne kreslit a výsledkem byly komorní plastiky Srna s mláďaty, Velbloud a později i Slůně, které se staly nejúspěšnějšími a nejžádanějšími Kafkovými plastikami. Ty připomínají tvorbu Rembrandta Bugattiho, se kterým se Kafka v Paříži i osobně setkal. Na sochách zvířat pracovali tito dva umělci časově takřka simultánně. Zatímco Kafka tuto sérii uzavřel rokem 1905, Bugatti v plastikách zvířat pokračoval. Zvířata u Kafky představují velmi moderní sochařský impresionismus, který rozvíjel i v jeho dalších dílech.

Sochařské dílo Bohumila Kafky bylo z velké části vytvořeno v duchu secesních a symbolistních tendencí. Kafka studoval na sochařskokamenické škole v Hořicích v Podkrkonoší a na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V letech 1904–1908 žil a pracoval v Paříži. Se svým učitelem Stanislavem Suchardou spolupracoval na pomníku Františka Palackého. Po Suchardově úmrtí v roce 1916 byl jmenován profesorem dekorativního sochařství na Uměleckoprůmyslové škole. V roce 1925 se stal profesorem sochařství na Akademii výtvarných umění. Je také autorem celé řady dekorativních prvků fasád, bust, soch a pomníků. Nabízené dílo pochází z autorovy pozůstalosti ze slavné Kafkovy vily na Praze 6 na Ořechovce. Jedná se o autorský 3. odlitek zhotovený ještě v době působení v Paříži bronzařem Hébrardem technikou ztraceného vosku.

Puublikováno: Kafka, Bohumil a Wittlich, Petr. Bohumil Kafka: (1878-1942) : příběh sochaře. Praha: Karolinum, 2014, s. 78.