Lot 04
Isaac Moillon (1614 - 1673) SCÉNA Z HOSTINY DIDONY A AENEA

2. polovina 17. století
vlna, hedvábí
276 x 241 cm (v x š)

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR
Dosažená cena
85 000 CZK
   |   3 542 EUR

Tapiserie pochází z významnných královských dílen Aubusson a je dle návrhu významného francouzského malíře Isaaca Moillona, jehož dílo bylo po dlouhém zapomnění vyzdviženo v 80. letech 20. století. Coby králův dvorní malíř vytvořil několik návrhů tapiserií včetně souboru věnovanému postavě Achilla, dnes uloženém v Hospices de Beaune, či výjevů ze života Odyssea, které si lze prohlédnout na zámku Villemonteix. V Cité internationale de la tapisserie v Aubussonu je devět děl na téma Dido a Aeneas. Z tohoto souboru je i nabízená tapiserie, která zobrazuje scénu hostiny fragmentárně z jedné poloviny. Figurální scéna je umístěna do velkého paláce v Kartágu. Dominuje postava Achata, který byl doprovodem Aenea, jemuž je na scéně naléváno víno a poslouchá kromě tónů harfy, jak královna Dido (na tapiserii nepřítomná) vypráví příběh o tom, jak byla dobyta Trója. Tapiserie je rámována bohatou bordurou s dekorem květinových girland. Restaurováno, verso podšívka, nově vyčištěno.