Lot 148
Willi Nowak (1886 - 1977) SADAŘKA

50. léta 20. století
olej, plátno
82,5 x 53,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Nowak

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR

Námět sadařky s půvabným, vířícím světelným koloritem je kvalitní ukázkou autorova malířského umění. Vyznačuje se typickým hbitým štětcovým rukopisem, suverénním zacházením s barevnou skvrnou a pastózní strukturou. Malíř německého původu, studoval na AVU v Praze u F. Thieleho, od roku 1929 byl zde profesorem. Jako člen skupiny Osma vystavoval na obou jejich výstavách 1907–1908. Jeho východiskem byl expresionismus, do českého prostředí také zprostředkoval kontakty s jeho německou linií. Je pro něho charakteristická senzualistická uvolněná malba, od 20. let zklidňuje barevnost a světelnost pod vlivem francouzského klasicismu a novoklasicismu. Od 40. let se znovu prosazovala barva a barevná skvrna ve spojení se světlem. K malbě existuje studie na papíře uchovávaná v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, inv. č.: O0377.