Lot 190
Jaroslav Róna (1957) PTÁCI A HVĚZDY II.

1988
pastel, tempera, karton
60 x 79 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Róna 88

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR

Jaroslav Róna je bezesporu jeden z nejvýznamnějších představitelů generace 80. let, autor několika výrazných realizací ve veřejném prostoru (Pomník Franze Kafky v Praze) a je rovněž členem skupiny Tvrdohlaví (od 1987). Díla Jaroslava Róny jsou především divácky velmi poutavá. Vždy je v nich trocha nadsázky lehce ironizující přístup ke světu a zároveň je schopna obsáhnout témata existenciální a otázky proměny společnosti v čase. Jeho dílo je apelativní i výstražné, je to svět ukrytý symboly, kterým jsme přiřkli dlouhodobý význam. Analogické dílo se nachází v autorově monografii: Olič, J.: Róna. 2010. Galerie výtvarných umění v Ostravě. str. 76. Nově rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.