Lot 80
Vilém Kreibich (1884 - 1955) PŘÍMÝ SOUBOJ

1910
olej, karton
50 x 66 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Kreibich 1910

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR

Vilém Kreibich své dětství strávil v železničářském prostředí, což ovlivnilo jeho pozdější tvorbu. Po studiích se věnoval především malbě obrazů zachycujících parní lokomotivy a železniční provoz, ale navrhoval též propagační plakáty. Předložený námět dvou závodících automobilů je v jeho tvorbě ojedinělý, ale ne nepochopitelný. Není vyloučeno, že dynamika závodících strojů a vířící prach mu připomínal cosi blízkého, co jej tolikrát inspirovalo. Sportovní bugatky se objevily na několika málo obrazech, kde se zpravidla řítí kupředu v oblaku kouře podobně jako jeho milované parní lokomotivy. Expresivitou výrazu je podtržena prchavost a dramatičnost okamžiku, který může rozhodnout o vítězi závodu.