Lot 59
Antonín Hudeček (1872 - 1941) POVOZ NA LESNÍ CESTĚ

Před 1906
olej, karton
50 x 66 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Ant. Hudeček

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 667 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK
   |   6 667 EUR

Z posudku PhDr. Michaela Zachaře: "Posuzovaný obraz, jehož námětem je realistický výjev ze všedního dne na vsi, pojal Hudeček jako svěží záznam viděné skutečnosti. Postihl sumárně a velmi civilně situaci a vyvedl v lehké štětcové sazbě naprosto suverénně hřmotnost kravkou taženého povozu, úděl dělného venkovana v hájemství sluncem požehnaného odlehlého koutu k mimořádnému uměleckému účinku. V námětech nezapře Hudeček tehdejší přátelství s Jožou Úprkou, výrazem je ovšem naprosto svébytný a lehce zádumčivější. Bezpečně jde o hudečkovské autentikum z doby před rokem 1906. Obraz vyniká až expresivním štětcovým rukopisem, pozoruhodným koloritem i přesvědčivostí divácky nepříliš efektního motivu."