Lot 147
Karel Souček (1915 - 1982) PORTRÉT ŽENY

40. léta 20. století
olej, plátno
67,5 x 81 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Karel Souček

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR

Karel Souček je jednou z nejosobitějších postav umělecké generace, která nastoupila ve 40. letech. Po těžkých začátcích na Kladně se připojil ke Skupině 42 s jejím programem zaměřeným na moderní svět a poezii města. Jakožto obyvatel dělnického Kladna pocházející ze skromných poměrů byl přímo uchvácen velkoměstským životem, jak jej symbolizovaly výkladní skříně obchodů, pasáže, průchody, jídelny, bufety či automaty, kavárny a kadeřnictví. Maloval také intimní portréty obyvatel bujících měst, zejména žen v jejich osamělých okamžicích kontemplace nebo například při úpravě vlasů u zrcadla.