Lot 16
Neznámý Autor PORTRÉT ALŽBĚTY KRISTÝNY BRUNŠVICKO-WOLFENBÜTTELSKÉ

18. století
olej, plátno
90 x 72 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 333 EUR

Portrét Alžběty Kristýny Brunšvicko-Wolfenbüttelské ve smutečních šatech s bohatými šperky, perlami ve vlasech, hranostajovým pláštěm s modrým sametem a knížecí korunou. Na živůtku má připnutý Řád hvězdového kříže (Sternkreuzorden), habsburský ženský domácí řád udělovaný dodnes. Patronkou řádu byla například Marie Terezie. Řád byl udílen pouze šlechtičnám bez rozdílu titulu. Podmínkou byl původ od přesně stanoveného počtu šlechtických předků po mužské i ženské linii a rovnorodý sňatek. Věkem, hodnostní korunou a řádem odpovídá předloženému portrétu hned několik šlechtičen. Mezi nimi je například Marie Antonie Bavorská (1724 - 1780), saská kurfiřtka.