Lot 208
Jan Vyleťal (1940 - 2013) POCTA DOKTORU GRYGAROVI (OKNO VESMÍRU DOKOŘÁN)

2007
olej, plátno
140 x 100 cm (v x š)
sign. verso: Vyleťal

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
75 000 CZK
   |   3 125 EUR

Jan Vyleťal, dvojče umělecky slavnějšího Josefa Vyleťala, vytvářel geometrické abstrakce, které ve svém oboru neměly obdoby. Prozrazují autorovu zálibu ve zkoumání podstaty života, genetiky a vesmíru. Jan Vyleťal byl členem České astronomické společnosti. Důležitou roli v jeho dílech hraje symetrie, fraktály, geometrie. Každé dílo pulzuje jako svébytný ekosystém přírodních zákonitostí. Autor k jejich vyjádření volil poměrně náročné techniky. Jiří Grygar působí v Oddělení astročásticové fyziky Fyzikálního ústavu AV ČR. Celý život se věnuje také popularizaci astronomie a příbuzných oborů fyziky. Televizní pořad Okna vesmíru dokořán byl minulým režimem kritizován pro nízkou politickou angažovanost a objektivistické pojetí - díky těmto kvalitám se ovšem stal inspirativním pro celou generaci mladých lidí se zájmem o skutečnou vědu.