Lot 163
Kamil Lhoták (1912 - 1990) MODRÝ AUTOMOBIL

1969
litografie, papír
46 x 61 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Kamil Lhoták 1969

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
110 000 CZK
   |   4 583 EUR

Modrý automobil je jednou z grafik, kde ústřední roli hraje stroj jakožto promyšlený symbol ve výtvarném světě Kamila Lhotáka. Litografie jej zaujala svou uměleckou podstatou a možností překladu všech detailů do výsledné práce. Modrý automobil představuje rukopisnou ukázku převodu kresby do grafiky. Červenobílý kužel je snad náznakem závodu, i stafáž je rozmístěna podobně jako na závodě, avšak automobil je prázdný. Lhotákovo jméno se stalo synonymem pro prostředí moderní civilizace a její atributy, viděné s obdivem, básnivým zaujetím i jistou dávkou romantické nostalgie. Dílo je uvedeno v monografii Kamil Lhoták - Grafické dílo v kontextu ostatní tvorby pod katalogovým číslem G 395. Nově rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.