Lot 193
František Kyncl (1934 - 2011) MODRÁ MONOSTRUKTURA

1992
reliéf, akryl, ruční papír
104 x 78 cm (v x š)
sign. verso: F. K. 92

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

František Kyncl byl český malíř a sochař, patřící mezi nejvýznamnější české konstruktivisty druhé poloviny 20. století. Učarovaly mu nekonečné možnosti geometrického vnímání světa. Díla nevnímal jako ukončená a ohraničená, ale naopak jako středobod vlastního rozpínání v prostoru. V roce 1968 nuceně emigroval do Německa a usadil se v Düsseldorfu, kde studoval na Akademii umění. Patřil k významným německým autorům tzv. düsseldorfského okruhu a byl v kontaktu s českou emigrací, pokud mohl, posílal jim katalogy západního umění. Monostrukturami nazýval okruh děl v různých kombinacích technik, vytvářel díla spontánně a jejich vyznění často nechával až na poslední chvíli.