Lot 10
Neznámý Autor KRISTUS A VERONIKA

17. století
olej, alabastr
26,5 x 31,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
28 000 CZK
   |   1 167 EUR
Dosažená cena
28 000 CZK
   |   1 167 EUR

Biblický námět Krista, který vláčí kříž ulicemi Jeruzaléma a Veronika mu otírá tvář, která se zázračně otiskne do látky a vytvoří tzv. Veraikon - pravý obraz nenamalovaný lidskou rukou, patří mezi esenciální témata křesťanského umění. Téma reflektuje vnímání těla v křesťanském kultu a způsob vzniku některých svatých relikvií. Předložené dílo odpovída italské, pravděpodobně florentské provenienci, obdobná typika tváře se již na trhu vyskytla v podobě sv. Kateřiny.