Lot 108
Jaroslav Grus (1891 - 1983) KOUPÁNÍ

1928
tužka, akvarel, papír
Ve výřezu 49 x 52 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Grus

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   500 EUR
Dosažená cena
13 000 CZK
   |   542 EUR

Jaroslav Grus studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Hanuše Schwaigera. Díky stipendiu navštívil Benátky a Dalmácii, posléze byl také ve Francii a Itálii. Jeho tvorba, která je soustředěná především na českou krajinu, je charakteristická fauvistickou barevností a dynamickou koncepcí obrazu. Zajímavá je jeho tvarová redukce figur, která se dostává až do kubizující polohy. Dílo nabývá ranější a čistší formy, později se přikláněl až k socialistickému realismu. Vlevo dole věnování: Milému D. Frant. Vázkovi 6.8. 1967. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.