Lot 180
Milan Beránek (1936 - 2019) KOLO A DRAK

70. léta 20. století
sochařská plastelína
maximální rozměry
25 x 24 cm (v x š)
nesign.

Vyvolávací cena
12 000 CZK
   |   500 EUR
Dosažená cena
12 000 CZK
   |   500 EUR

Tvorba Milana Antonína Beránka je jednou z dalších linií umění druhé poloviny 20. století, která však byla dlouhou dobu skryta celistvému pohledu. Zaslouží si ovšem pozornost už proto, že vypovídá o důležitých momentech nejen v dějinách umění, ale i tehdejším společenském a politickém dění, a pomáhá nám tak utvářet komplexnější představu o životě a tvorbě jedince. Již od samého počátku Beránkovy tvorby, kdy poprvé vzal do ruky pečetní plastelínu, bylo jeho cílem ztvárnit niterné pochody, osamělost, strach či radost, přinést z hlouby mysli či duše do hmotného trojrozměrného světa. Nejdříve v těchto komorních plastikách pozorujeme ztvárnění lidského těla formálně podobné sochám Henryho Moora. Na rozdíl od Moora, který odmítal složité názvy a popisy svých děl, Beránek často ke svým dílům připojuje básně. Díla pocházejí z autorovy pozůstalosti.