Lot 45
Antonín Waldhauser (1835 - 1913) KAMENITÁ ŘEKA

80. léta 19. století
olej, plátno
42 x 70 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
39 000 CZK
   |   1 625 EUR

Antonín Waldhauser hledal motivy takřka výlučně v české krajině. "Malíř neklidný a toulavý" svědomitě procházell mnohá místa a snažil se zachycovat osobitý a monumentální ráz české krajiny. Většinu svých děl maloval na drobné komorní formáty - s oblibou maloval na prkénka z doutníkových krabic. Formát předložené práce je proto ojedinělým a významným nálezem. Absence signatury není u Waldhausera neobvyklá, k obrazům se často vracel. Pravděpodobně díla signoval až když opouštěla ateliér. Waldhauser sice generačně patřil mezi romantiky, ale krajina si jej nakoned podmanila natolik, že se přiklonil k realismu a maloval velmi působivé výseky skutečné přírody. K obrazu jsou vypracovány odborné posudky PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové a prof. PhDr. Romana Prahla CSc. Verso štítky s přípisem: Pozůstalost Nachlass A. Waldhauser č. 61.