Lot 186
Ota Janeček (1919 - 1996) JARO

Kolem 1985
akvarel, pastel, tempera, papír
42 x 29 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Ota Janeček

Vyvolávací cena
22 000 CZK
   |   917 EUR
Dosažená cena
38 000 CZK
   |   1 583 EUR

Oblast ilustrace reprezentuje v Janečkově díle velmi charakteristickou polohu, kde schopnost obrazové personifikace zůstává hlavní předností autorovy představivosti. Princip propůjčující věcem či zvířatům, především pak ptactvu, lidský charakter či způsob jednání, odpovídá v kontextu dětské literatury potenciálu dětské fantazie a dává jí přesný směr. Imaginativní náboj, provedený kresebnou dovedností, často stojí na prolínání reality a snu, přesného přírodního detailu s kosmickým celkem pozemského světa v ozvláštňující jednotě mezi člověkem a přírodním světem, kterými Janečkovy ilustrace vyzařují. Nabízené dílo Jaro je součástí souboru ilustrací pro Zpěvník pro mateřské školy vydaném v roce 1986. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.