Lot 181
Milan Beránek (1936 - 2019) DILEMA TRUMFOVÉHO KRÁLE

1972
dřevo, asambláž
70 x 50 cm (v x š)
nesign.

Vyvolávací cena
48 000 CZK
   |   2 000 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Tvorba Milana Antonína Beránka je jednou z dalších linií umění druhé poloviny 20. století, která však byla dlouhou dobu skryta celistvému pohledu. Zaslouží si ovšem pozornost už proto, že vypovídá o důležitých momentech nejen v dějinách umění, ale i tehdejším společenském a politickém dění, a pomáhá nám tak utvářet komplexnější představu o životě a tvorbě jedince. Beránkovo dílo spontánně vznikalo z vnitřního přesvědčení a popudů a můžeme ho vnímat i skrze jeho narativní názvy děl jako vzkazy - činí tak velmi originálním způsobem prostřednictvím výtvarné glosy, metafory či zkratky. V souvislosti s českým uměním má autor blízko k estetice informelu ale i grotesky, k tvorbě Jana Koblasy, Zbyňka Sekala či Nepraše.

Publikováno: Milan Beránek, Praha, 2017, s. 78.