Lot 03
Hendrick van Balen I. (1573 - 1632) DIANA, BAKCHUS A FLORA

Před 1625
olej, měd
56,5 x 74 cm (v x š)

Vyvolávací cena
380 000 CZK
   |   15 833 EUR
Dosažená cena
380 000 CZK
   |   15 833 EUR

Hendrick van Balen patří k významným představitelům vlámské kabinetní malby 1. třetiny 17. století. Náměty pro své mytologické a alegorické výjevy čerpal ze starověké řecké mytologie, přičemž s tematikou zacházel volně, nezávisle na předlohách klasické literatury. V tomto ohledu je pokládán za ikonologického novátora. Jeho hostiny bohů opakované v různých variacích jsou tak spíše půvabnými žánrovými vhledy do světa Olympanů než věrnými ilustracemi konkrétních mytologických příběhů. Nabízený obraz představuje verzi zjednodušenou ve figurální složce, soustředěné do pravé části kompozice, s významným podílem složky krajinářské. Podle nikterak výjimečné dobové praxe je obraz výsledkem spolupráce malířských specialistů: zatímco figury maloval Hendrick van Balen, krajinné prostředí a zátiší jsou dílem Jana Brueghela I. (1580 - 1625), zvaného též Sametový nebo Květinový. Dílo vykazuje určité shody v motivech s figurálně mnohem bohatším obrazem obou těchto autorů, Diana a Bacchus, chovaném ve sbírce Rijksmusea v Amsterdamu.