Lot 07
Aegidius Sadeler (1570 - 1625) CYKLUS DVANÁCTI MĚSÍCŮ

1607
mědirytina, papír
deska
21,5 x 27,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR
Dosažená cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR

Cyklus dvanácti měsíců dle Pietra Stevense věnoval Sadeler baronu Ferdinandu Hoffmannovi, vrchnímu radovi a prezidentu dvorské komory Rudolfa II. Cyklus je mimořádný tím, že navazuje na obvyklá vyobrazení činností a zábavy v daných měsících, ale rovněž nese Sadelerovy umělecké licence. V cyklu lze rovněž vysledovat jeho vazbu na Prahu, jež se objevuje v jednotlivých pohledech na krajinu, mnohdy značně stylizovaná. Zajímavostí je např. v alegorii prosince kaple Božího těla (dnes zbořená) a kostel sv. Apolináře. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.