Lot 81
Maximilián Pirner (1854 - 1924) ALEGORIE JARA

1912
olej, plátno
93 x 46,5 cm (v x š)
sign. vlevo dole: M. Pirner 12

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 708 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR

Maxmilián Pirner vytvořil poutavé dílo plné fantazie, alegorie a secesní ornamentiky. Personifikovaná roční období a řeky se mění v krásné dívky, které se v pózách sklánějí, tančí nebo létají. Žertovně sedící jaro si hoví ve větvích podzimních kaštanů a čeká, než přijde jeho chvíle. Hloubavé rozměry Pirnerovy symbolistní tvorby jej zavedly až k dekadenci. Významný vliv na jeho tvorbu měla i ilustrátorská práce a tehdejší umělecké klima, kdy se Pirner vymezoval vůči naturalismu a stavěl mu do protikladu fantazii, symbol a alegorii.