Lot 102
Jaroslav Veris Zamazal (1900 - 1983) AKT S VĚJÍŘEM

1929
olej, překližka
73,5 x 61 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Veris Jar. 1929

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR
Dosažená cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR

Vlastním jménem Jaroslav Zamazal, byl studentem pražské Akademie výtvarných umění a profesorů Jana Preislera, Vratislava Nechleby a Karla Krattnera. V roce 1925 se stal zpravodajem Českého slova a fejetony z Francie doprovázené vlastními ilustracemi pravidelně posílal do německého listu Prager Presse. V rozsáhlém díle se autor dopracoval vlastního malířského projevu – od klasické malby starých mistrů, neoklasicismu, přešel i ke kubismu, surrealismu až k abstrakci. Výtečně zvládal portrét, figurální malbu, zátiší i krajinomalbu. Akt s vějířem je harmonickým dílem, které reflektuje meziválečné tendence neoklasicismu a balancuje mezi mnoha styly, které za svůj život stihl Jaroslav Veris vyzkoušet.