Lot 90
Ladislav Šaloun (1870 - 1946) VÍTĚZSTVÍ

1924
bronz, slivenecký mramor
39 cm (v)
sign. na plintě: L SALOUN

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   3 043 EUR

Jedná se o model k nerealizovanému pomníku Osvobození navržený roku 1918, který si objednalo město Nový Bydžov. Dle autorových poznámek je na pomníku zobrazen národ jako „mladý muž, který s jistotou vítěze vjíždí do deště slunečních paprsků i do větrů a bouří. Vyjadřuje myšlenku celého národa, znázorňuje mladou osvobozenou naši vlast ... dává tušit všechny touhy, naděje, očekávání osvobození znovu vzkříšeného národa.“ Po stažení zakázky sochu v menším měřítku v několika kusech odlil do bronzu slavný český litec Franta Anýž. O úspěchu tohoto modelu svědčí skutečnost, že ji do svých sbírek zakoupil například Tomáš Garrigue Masaryk či ministerstvo národní obrany. Šaloun v soše v kontextu nových sochařských tendencí dekorativnost už pouze naznačuje a akcentuje spíše jasnou linii. Na plintě signován litec: Franta Anýž. Uvedená výška je bez soklu. K dílu je přiložen odborný posudek PhDr. Rey Michalové Ph.D.