Lot 74
Bohumil Kubišta (1884 - 1918) STAROPRAŽSKÝ MOTIV

1912
lept, papír
Rozměr desky
23 x 20 cm (v x š)
Sign. vpravo nahoře na desce: B. Kubišta

Vyvolávací cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK
   |   17 391 EUR

Z odborného posudku PhDr. Mahuleny Nešlehové: "Bohumil Kubišta tuto grafiku s největší pravděpodobností realizoval krátce po dokončení obrazu Staropražský motiv (1911, olej plátno, 98 x 84 cm). Ke grafické variantě jej vybízela monochromní barevnost obrazu řešená valéry od černých přes šedé k šedobílým tónům; rovněž technika čárového leptu umělci umožňovala prohloubit světelné kontrasty kubizovaných tvarů a zintenzivnět magickou působivost motivu i jeho duchovní účinek. Protože šlo o grafickou variantu obrazu, Kubišta byl povinen provést dle požadovaných pravidel v matrici změnu; v otisku proto v pravé části chybí oválná koruna stromu, kterou známe z jeho obrazu. Bohužel ale nevíme, kolik exemplářů této grafiky Kubišta za svého života otiskl. Na žádném ze svých grafických listů totiž nikdy v levé spodní části pod otiskem neuváděl, jak je zvykem, uvažovou výši nákladu a číslo daného tisku. Ale soudě podle přípisu umělcova jména, vročení grafiky a čísla otisku rukou Františka Kubišty, pravděpodobně půjde o dodatečný tisk pořízený za účelem prodeje, a to u příležitosti Kubištovy posmrtné výstavy, která se uskutečnila v Praze v Domě umělců (dnešní Rudolfinum) v únoru 1920. Lept Staropražský motiv byl zde vystaven pod katalogovým číslem 71."