Lot 88
Pravoslav Kotík (1889 - 1970) SNÍDANĚ V TRÁVĚ

1928
olej, plátno
56,5 x 60 cm (v x š)
sign. vlevo dole: P. Kotík 1926

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 217 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK
   |   7 391 EUR

Piknik na trávě je reprezentativní ukázkou autorova sběratelsky ceněného období, kdy se do umělcovy tvorby promítal vliv kubismu po jeho studijních cestách do Paříže. Kotíkova parafráze slavné kompozice Édouarda Maneta s ladným sošným ženským aktem využívá atraktivní tyrkysový tón v pozadí, který evokuje motivy koupání a prvků z prostředí, které dobře znal a vídal. Roku 1924 spolu založil Sociální skupinu HoHoKoKo, jež se zaměřovala na realistické náměty a sociální tematiku. V Kotíkově tvorbě lze najít mnoho vrstev; od expresionismu a fauvismu v raných dílech, kubismus a neoklasicismus z let dvacátých, až po dotek surrealismu v letech padesátých. Ve svých malbách rozehrává příběhy milenců v kavárnách, upracovaných venkovanů, či lidí vyjasňujících si svou existenci tváří v tvář moderní civilizaci. K dílu je vypracován odborný posudek PhDr. Rey Michalové Ph.D.