Lot 93
Alfons Mucha (1860 - 1939) RUSKO POTŘEBUJE OBNOVU

1922
litografie, papír
Ve výřezu 77,5 x 44 cm (v x š)
sign. v desce: Mucha

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 957 EUR
Dosažená cena
65 000 CZK
   |   2 826 EUR

V díle "Russia Restituenda" prokazuje Alfons Mucha neobyčejné sociální cítění a reflektuje politickou situci po skončení občanské války, kdy bolševici upevnili svou moc a vznikl Sovětský svaz. Matička Rus je symbolicky vyobrazena jako vyčerpaná matka se smutnýma očima držící v rukách zubožené dítko. Alfons Mucha nepochybně čerpal celkové ladění plakátu z křesťanské ikonografie a k působivým výrazům figur dodal i světélkující svatozáře a letící holubice. Plakát měl upozornit zejména na ztráty na životech způsobených občanskou válkou, hladomorem a chorobami, které zasáhly především nevinné ženy a děti a západní země měly vyslyšet prosby o dodávky jídla a zrna.