Lot 201
Jozef Jankovič (1937 - 2017) REVOLUCE

1989
olej, sololit
97 x 70 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Jankovič

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 522 EUR
Dosažená cena
80 000 CZK
   |   3 478 EUR

Jozef Jankovič hledal způsob, jak najít své místo ve světě a vyjádřit svůj vnitřní svět a střet obou těchto sfér. Je uznáván zejména jako přední osobnost slovenského sochařství. V díle Revoluce se střetávají sféry barevné a přitažlivé, které činí realitu snesitelnější a barevné škály temné, které evokují sféry skryté. Zatímco jiní autoři hleděli na figuru a abstrahovali ji směrem ke geometrické formě, Jozef Jankovič šel přesně opačným směrem - polidšťoval a znehodnocoval antropomorfií dokonalost geometrických forem.