Lot 75
František Bílek (1872 - 1941) PROROK

1909
javor
48 cm (v)
sign. na plintě: F. B.

Vyvolávací cena
160 000 CZK
   |   6 957 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK
   |   6 957 EUR

Výjimečná skulptura českého slavného symbolistního umělce Františka Bílka koexistuje s mnohovrstevnou a rozvíjející ideou jeho spirituální tvorby. Jedná se o skicu jednoho z Proroků, který byl součástí projektu Cesta jménem Zachariáš, který byl publikován v roce 1909. V soše lze spatřovat optimističtější vize lidského osudu, než které z autorovy tvorby známe. Pozorujeme odmítnutí těla jako „vězení duše“, abychom zdůraznili jeho propojení s kosmem, uvolnění z tíživé hmoty, ke kterému gestikulace postavy fyziognomicky připodobňující se ke Kristovi přímo vybízí, a které doprovází každé duchovní hledání. Po obvodu ve spodní části skulptury z mořeného patinovaného javorového dřeva se nachází text: „Ten – jehož nebe a země naslouchají.“ Většina úvah o vztahu dekadence a náboženství vychází z díla Charlese Baudelaira. Jeho přístup znamenal cestu vedenou dialogem a pochybování, jeho výzvou se stal křesťanský Bůh v době ztráty jistot, kterou představoval přelom století.