Lot 211
Jan Vyleťal (1940 - 2013) ORIENTÁLNÍ MOTIV

2006
olej, plátno
120 x 80 cm (v x š)
sign. verso: JV 2006

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 391 EUR
Dosažená cena
75 000 CZK
   |   3 261 EUR

Barevně i motivicky vyčnívající dílo z kolekce Jana Vyleťala, dvojčete známého imaginativně zaměřeného malíře a tvůrce plakátů Josefa. Uplatňuje zde zejména cit pro technicky pečlivé prostorové rozložení a myšlenkové abstrahování tématu na formát, který by dokázal vizuálně pojmout jeho myšlenkové schéma. Orientální motivy rozkládá do fraktálů, které generují složité vzory na základě opakování jednoduchých pravidel. Jan Vyleťal vytvořil velmi vyrovnané a pozoruhodné dílo čítající bezmála dvě stě obrazů, které dle předního znalce geometrického umění Jiří Valocha nemají svojí originalitou ve sféře geometrické abstrakce patrně obdobu jak v domácím, tak světovém umění.