Lot 139
František Hudeček (1909 - 1990) NOČNÍ CHODEC

1943
olej, karton
48,5 x 37,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Fr. Hudeček 43

Vyvolávací cena
290 000 CZK
   |   12 609 EUR
Dosažená cena
290 000 CZK
   |   12 609 EUR

František Hudeček byl český malíř, grafik a ilustrátor. Mezi jeho spřízněné duše patřili František Gross a Ladislav Zívr. Jako citlivý umělec nahlížel na svět s určitým podílem melancholie a zejména po dobu války vytvářel ponurá díla s odkazem na lidský osud a nesnesitelnou tíhu války. Ikonický námět chodce, putujícího odnikud nikam, vystaveného odcizení, osamělosti a existujícího pouze v jasně vymezených hranicích města či krajiny. Tímto námětem se zabýval od počátku 40. let, kdy do díla vkládá existenciální pocity opuštěnosti, protektorátní tíseň i nesvobodu a táže se po smyslu bytí. K dílu je vypracován posudek PhDr. Rey Michalové Ph.D.